Posted on Leave a comment

Чим небезпечне зимове сонце?

На сайті Новий Сад, а також в інших джерелах зустрічаються рекомендації берегти вічнозелені і деякі інші рослини від зимового сонця. У зв’язку з цим у багатьох любителів виникає питання: Чим може зашкодити слабке і рідкісне зимове сонечко сплячим рослинам?
На це питання відповісти легко, зимове сонце є причиною двох небажаних факторів для рослин.
Перепад температур. У більшості людей складається враження, що зимове сонце не несе ніякого тепла, проте це враження помилкове. Зима настає не від того що зимове сонце менше гріє, а від того що в цей час сонце низько піднімається над горизонтом, і його косі промені слабо нагрівають землю, яка в свою чергу не віддає тепло навколишньому повітрю. На відміну від повітря, рослини і інші тверді об’єкти прекрасно нагріваються сонцем навіть взимку, що створює великий перепад температур до 40-50 градусів між днем ​​і вночі. Такий перепад температур і є причиною сонячних опіків взимку. Особливо це актуально в кінці зими, коли сонце гріє більше, а погода ще варто морозна.
Випаровування вологи. Волога є одним з головних фактор існування рослин. Вона випаровується зеленою масою і поповнюється в основному за рахунок коренів із землі. Однак процес вбирання вологи можливий тільки з весни до початку осені, коли земля прогріта і коренева система активна. В інший же час року в холодній або промерзлій землі коріння не можуть заповнити недолік вологи. Таким чином сонце в холодну пору просто висушує рослини.
Справитися з такою проблемою як зимове сонце досить просто. Можна використовувати таку його особливість як невисокий кут підйому над горизонтом. Простіше кажучи низьке зимове сонце, на відміну від високого літнього здатне заглянути далеко не в усі куточки саду. Спостерігаючи за освітленням саду протягом року можна грамотно підібрати місце для рослин.